דודי שמש בעיר ירושלים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

תוכן עניינים

ישראל היא רק אחת מעשרות מדינות בעלות אקלים מגוון שהתקינו דודי שמש. דודי השמש הטובים בישראל לשימוש ביתי ומסחרי.

מאז שנות ה-90 המוקדמות ישראל חייבה מכל בנייני המגורים החדשים להיות במערכות חימום מים סולאריים, ומשרד התשתיות הישראלי מעריך כי לוחות לחימום מים סולאריים מספקים 4% מסך הביקוש לאנרגיה במדינה. בשנת 1976 התקינה ישראל דודי שמש לכל בנייני המגורים החדשים עד לגובה שמונה קומות.

בתקופת הצנע של ישראל בשנות ה-50 היה מחסור בדלק וישראל אסרה על חימום מים מהשעה 10:00 בבוקר ועד 18:00 בערב. ככל שהמצב החמיר, הציע המהנדס לוי ישר להחליף בתים לדודי שמש במקום להקים תחנות כוח חדשות. שימוש דודי שמש בירושלים באנרגיה סולארית החל בישראל בשנות החמישים, כאשר לוי ישר פיתח דוד שמש כדי להתמודד עם מצוקת האנרגיה ממנו סובלת המדינה החדשה. המהנדס לוי ישר בנה אב טיפוס בביתו ובשנת 1953 הקים את המפעל היצרן המסחרי הראשון בישראל של דודי שמש.

כמה עולה לתקן דוד שמש בירושלים והסביבה

יצרן מערכות ורכיבי מים חמים סולארים וחשמליים למעלה מ-4 שנים. אמקור אנרגיות סולאריות בע"מ, חברת בת של קבוצת אשטרום, הינה יצרנית מובילה של מערכות חימום סולארי וחשמלי לשוק הישראלי והבינלאומי.

גד אור אנרגיות משתמשת בפאנלים סולאריים כדי לבדוק טכנולוגיה חדשה עבור שלוש תחנות כוח סולאריות חדשות בירושלים הנבנות על ידי קבלנים שונים וגם בעיר מודיעין משלבת טכנולוגיה מהפכנית עם יכולות הנדסה תרמית סולארית ברמה עולמית כדי לייצר אנרגיה נקייה בת קיימא ואחראית. תיקון מערכות דודי שמש של גד אור אנרגיות נועדו למזער את ההשפעה הסביבתית ולעזור ללקוחות להשיג את יעדי האנרגיה הנקייה שלהם. גד אור אנרגיות מתכננת, מפתחת ומיישמת טכנולוגיות תרמיות סולאריות מרוכזות להפקת קיטור בעל ערך גבוה עבור שווקי החשמל, הנפט והתהליכים התעשייתיים העולמיים.

בניגוד למערכות דוד שמש סולאריות (PV) הממירות את אור השמש לחשמל, מערכות תרמיות סולאריות קוצרות אנרגיית שמש בצורה של חום. חימום טרמי סולארי, כדי בסופו של דבר להשתמש בכמחצית מהחום שפוגע בו, שניים מהם יעילים עד פי שלושה מתאי שמש, הממירים את אור השמש לחשמל. בסך הכל, גד אור אנרגיות מנצלת 60 אחוז מחימום המים באמצעות אנרגיה סולארית.

חימום מים מהווה 25% מצריכת האנרגיה למגורים ברחבי העולם בעיקר משריפת דלקים מאובנים. דודי שמש, המשתמשים באנרגיה סולארית כגז או חשמל כמקור כוח, עשויים לגדול בפופולריות בשנים הקרובות, על פי אנליסטים ומתקיני פאנלים. אנרגיה תרמית סולארית נמצאת במעגל קסמים של ביקוש נמוך של צרכנים ומחירים גבוהים.

מתקנים גדולים יותר עבור מתחמי מגורים בתי מלון ואוניברסיטאות, כמו גם חימום בריכות ביתיות, עזרו למורי לשמור על פעולות תרמיות סולאריות לצוף למרות שאין ביקוש אחר לדיור. תוכנית ה-CSI-T, שהחלה ב-2010 כתמריץ רחב יותר לתמריץ מתקנים סולאריים ברחבי המדינה, נועדה להוסיף 200,000 מערכות, אך לפי דוח התוכנית מדצמבר, רק 6,237 בקשות התקבלו בעשר שנים. מודרניזציה של דיור.

לדוגמה, לאחר שרבות ממערכות חימום המים הסולאריות הזולות יותר הוקפאו במהלך ההקפאה חסרת התקדים של ירושלים בשנת 1990, תוכנית CSI-T אפשרה רק את המערכות היקרות יותר. מערכות סולאריות מסוימות מתאימות לאקלים קר, בעוד שאחרות לא. לאחר התקנת מערכת סולארית, חשוב לבצע תחזוקה שוטפת על מנת לשמור עליה ביעילות.

המוצרים חייבים לעמוד בדרישות המינימום ליעילות אנרגטית אספקת מים חמים, תקופת אחריות ובטיחות. המפרטים מכסים אחסון גז ביעילות גבוהה, מחממי מים חשמליים ללא מיכל ללא מיכל, אנרגיה סולארית ויעילות גבוהה. בישראל מדובר בבתים או דירות של שמונה יחידות או פחות המצוידות בחימום סולארי.

פערי מחירים בתיקון דודי שמש בירושלים

 

אם אתה בונה חדש או שיפוצניק ייתכן שתתקל בשיטות מוצעות אחרות לחימום מים. בהמון מקרים עדיף לשקול החלפת דוד שמש בירושלים כדי להקל על חייך, תכנן מראש את החלפת דוד המים הבאה שלך כדי שיהיה לך זמן לחקור ולבחור את הטכנולוגיה המתאימה ביותר למצבך לפני שזה יהפוך למצב חירום. אם האנרגיה התרמית הסולארית תחזור, הדוגמה הזו תחזור על עצמה בהיסטוריה.

מים חמים סולאריים עשויים להיות אחד מהנושאים שנדונו בפורום הקלינטק בירושלים במיוחד לאור פערי המחירים בביקוש לתיקון דודי שמש בירושלים השבוע בעוד מודיעין נאבקת לעמוד ביעדי ישראל במסגרת הסכם פריז, גרשון גרוסמן מאמין שפאנלים פוטו-וולטאיים סולאריים יתפסו את מקומם לצד דודי השמש שעל הגג של ישראל. גרשון גרוסמן מהטכניון, המכון הטכנולוגי המוביל בישראל, פתח את הכנס הבינלאומי הראשון בנושא יישומים סולאריים. עבור גרשון גרוסמן מהטכניון, היגיון אקולוגי של דודי שמש מרשים, גם מחוץ לסדר היום הפוליטי של ישראל.

דודי שמש הגיעו לשוק תרמי השמש הראו מספיק פוטנציאל, ושני אלה היו על הגל. בניגוד לישראל, המחויבות של ארה"ב לאנרגיה מתחדשת הוכיחה את עצמה כחולפת. פאנלים פוטו-וולטאיים סולאריים עשו סנסציה בתחום החשמל העולמי הודות לחידושי ייצור ותמיכה ממשלתית חזקה.

יורד שלג בירושלים עכשיו אבל בשבוע שעבר מערכת על החוף הפיקה 382kW של חשמל סולארי לאחר שימוש במונה מקוון. בפארק התעשייה רותם מחוץ לדימונה, ישראל, למעלה מ-1,600 משקפי שמש ממקדים את קרני השמש אל מגדל לחימום קומקום ליצירת אדים. בין אם בעיר העתיקה בירושלים ובין אם בתל אביב הסואנת של היום, דודי שמש שלוקח שנים לפתח לבתים חדשים נמצאים בכל מקום — בניין דירות נדיר בלעדיהם. עבור בתים עם אקלים מתון וחשבונות אנרגיה נמוכים, "דודי שמש עשויים להיות… אחת הדרכים הקלות ביותר להשתמש באנרגיה מתחדשת ולחסוך בחשבונות האנרגיה", לפי דו"ח התוכנית מדצמבר 2019.
למידע מורחב בנושא של דודי שמש בעיר ירושלים יש לבדוק ב-