מגוון רחב של מקצועות – לימודי הנדסאים בישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

תוכן עניינים

בוגרי המכללות הטכנולוגיות בישראל מקבלים הכשרה תיאורטית ומעשית בכל הדיסציפלינות הקשורות להנדסת חשמל, תוכנה ועוד – מהמבנה הפיזי של ציוד אלקטרוני בסיסי, האלגוריתמים הנדרשים והטמעתם בחומרה ותוכנה, ועד לסקירה כללית של המערכת כולה – בין אם מדובר בתקשורת, בקרה, מחשב או מערכת תוכנה. קורסים אלו משלבים מיומנויות הנדסת תעשייה וכישורים עסקיים, ולרוב מפותחים במשותף על ידי בתי ספר להנדסה באותה המכללה.

 

בנוסף, אוניברסיטאות רבות דורשות או מציעות מגוון שיעורים המאפשרים לסטודנטים פוטנציאליים להנדסה להמשיך במגוון התמחויות בתחום נתון. בנוסף, לסטודנטים יש הזדמנות ייחודית ללמוד השכלה גבוהה לצד הכשרה הנדסאית וישנם רבים שממשיכים להתפתח גם אחרי רכישת התעודה.

 

מכין את הסטודנטים למגוון תפקידים

הנדסאי בניין, מנהלי פרויקטים או בקרי איכות ובטיחות. מחלקת ההנדסה עוסקת במחקר, תכנון, פיתוח, בנייה, בדיקות, מדע וטכנולוגיה.

זהו נושא רחב מאוד שיכול לחפוף לסוגים אחרים של מחקר הנדסי, כולל רובוטיקה והנדסת מערכות.  תעודת הפיזיקה ההנדסית משלבת הנדסה ופיזיקה לעומקם של הדברים והסטודנטים רוכשים יכולות וידע רב בתחום. המכללה מאפשרת לסטודנטים לחקור את ההצטלבות של שני תחומים אלה ולקחת קורסים נוספים שיעשירו אותם ויגיעו רלוונטים יותר לראיונות העבודה בסוף תקופת הלימודים.

מה הרקע הנדרש? תלוי למה

כדי להפוך למהנדס מקצועי צריך בסיס חזק כבר מימי תלמידי התיכון שמתחילים במקצועות הקשורים למדעים וטכנולוגיה לאחר שעברו  את בחינות השפה האנגלית והמתמטיקה בבחינות התעודה.  כמו כן, יש הרבה מכללות, אוניברסיטאות ובתי ספר טכניים הארץ שתוכלו להתקבל ללימודים בעזרת מכינה קדם הנדסאים או מבחן קבלה קצר שיבחן את רמת הידע שלכם בתחומי הלימוד אותם תרצה ללמוד. 

תעודות הנדסאי מכל הסוגים

במכללה האקדמית רופין יש מגוון רחב מאוד של מקצועות שאפשר ללמוד, מאות קורסים מעניינים כל אחד בתחומו וארגז כלים רחב שכל בוגר יוצא איתו לשוק העבודה. חקלאות, מדעי החומרים, מדעי המחשב, הנדסת חשמל ומכאן, פיזיקה וטכנולוגיה גרעינית או כלכלה, יש נגיעה כמעט בכל תחום, מהנדסאי תעשייה וניהול ועד לאדריכל נוף וסביבה.  מכללות טכנולוגיות אלו מעניקות עזרה במציאת עבודה גם לאחר הלימודים ומלוות את הבוגרים גם ברגעים הקשים של חיפוש המשרה הראשונה בתחום. סטודנטים אשר יש להם היסטוריה וניסיון בתחום והיו מעורבים בעבודה ובעלי ניסיון מקצועי של שנתיים לפחות, יהיה להם קל יותר. 

 

במעבר לאחת מהפקולטות – תואר ראשון

בוגרים רבים מעוניינים להמשיך ולהתפתח בתחום בו הם רכשו תעודת הנדסאי ויש לכך מספר סיבות. ראשית, המשכורת העתידית תיהיה משמעותית טובה יותר עם הנכם בעלי תואר אקדמי, שנית, רבים גילו תוך כדי הלימוד כמה התחום הזה מרתק אותם והם רוצים להתפתח עד רמת מהנדס ולא לעצור בהנדסאי. ההבדל בין מהנדס להנדסאי קשור בהיתרים שיש לכל אחד, האופציות שהוא יכול לנהל ולחתום עליהם כאיש מקצוע ועוד.

רבים מהבוגרים ממשיכים ישירות לשוק העבודה ומתפתחים במקום העבודה עצמו ולא באקדמיה, כך תוכלו לצבור ניסיון רב שלעיתים, חשוב לא פחות מתארים וקורסים אקדמיים. כתוצאה מכך, בוגרי הפקולטה תופסים תפקידים מובילים בתעשיית ההייטק בישראל. 

הנדסה אזרחית

 ענף ספציפי זה של הנדסה אזרחית, המתמחה בתכנון של מבנים שונים, לרבות מבני מגורים, מבנים מסחריים, מוזיאונים לאמנות, חנויות וכו'. הנדסה אזרחית היא הפרקטיקה המקצועית של תכנון ופיתוח פרוייקטי תשתית. מקצוע זה מלמד הנדסאי בניין אזרחיים לעתיד כיצד ליצור מערכות מכניות וחשמליות כדי לשתף פעולה בפרויקטי בנייה ולנהל פרוייקטים. מרכז הנדסאים רופין הינו מוסד וותיק בתחום לימודי הנדסאים והספיק כבר להכשיר הנדסאים רבים שתרמו לפיתוח התעשייה בישראל.

מקום מצוין לשינוי קריירה

רכישת תעודת הנדסאי יכולה להגיע גם ממקומות מפתיעים, רבים פונים לכיוון הזה לטובת שינוי בקריירה וחיפוש אחר מקצוע אחר שיעניין ויאתגר אותם יותר. בעקבות כל, אפשר לראות כיתות מלאות בטווח רחב של גילאים ואין זמן נכון ללמוד, אפשר לעשות שינוי תמיד ולכבוש פסגות בגילאים מאוחרים.

ישנם מספר צעדים שאתה יכול לנקוט כדי לזכות בתעודה שלך, ללמוד ולחדד את הכישורים הדרושים לך כדי להצליח ולהבין את המגוון הרחב של ההתמחויות שיש לקחת בחשבון. בעוד שלימודים בתחום  ההנדסה מאתגרים יותר מתוכניות רבות אחרות, זה יכול לפתוח דלת להזדמנויות קריירה משתלמות ומתגמלות מאוד. סטודנטים להנדסה יגלו שלאחר סיום הלימודים, יש להם מגוון רחב של הזדמנויות קריירה. הזדמנויות קריירה ומשכורות יכולות לעלות באופן משמעותי אם התלמידים ימשיכו את השכלתם וירוויחו תואר הנדסי נוסף.

עם זאת, בעל תעודת הנדסאי לפחות יכול להקל בהרבה על הפיכתו למהנדס חשמל או מהנדס תוכנה בעתיד, שכן רבים מתפקידי הנדסה אלה דורשים כעת מלקוחות פוטנציאליים להשלים תוכנית במכללה או באוניברסיטה המאושרת על ידי ההנדסה ומועצה להסמכת טכנולוגיה ואם המטרה היא להגיע לתפקידי מפתח בחברה ולניהול בכיר, תצטרכו את זה.

ישירות להייטק

לאחרונה יש התעניינות רבה בעולם המחשוב והתוכנה. רבים כבר הבינו שתעודה זו יכולה להוביל אותם ישירות להייטק הישראלי ובכך להתחיל קריירה מכובדת עם משכורות שהם ציפו להם במהלך הלימודים. בנוס, תחומי לימוד כגון גרפיקה ממוחשבת, איקומרס, אבטחת רשת ועוד קשורים לאותה המעטפת וגם במקצועות אלו תוכלו למצוא ביקוש רב בשוק העבודה.

 

למי שלא בטוח איזה סוג ספציפי של הנדסה הם רוצים ללמוד אבל מעוניינים להירשם לתוכנית הנדסה

אנחנו ממליצים לכם לשקול ולהסתכל על תואר ההנדסה לפי הנתונים שלכם וכמה אנרגיה וכושר למידה יש לכם. הכל אפשרי, אך בשביל לא לבזבז זמן ולסבול במהלך תקופת הלימודים, מומלץ לחקור היטב את הנושא, להתייעץ עם חברים ולקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

תכניות הנדסה רבות מכניסות סטודנטים לאחר מכן ישירות לשנת הלימודים הראשונה או דורשות השלמה קטנה של חומר או תחום מסוים.  אלה שאינם מגיעים לפני תום שנת הלימודים הראשונה או השנייה כהדנסאי בוגר צריכים לעבור מבחני קבלה וכו'. סטודנטים לתואר ראשון בהנדסה עוסקים לעתים קרובות בצורות שונות של פיתוח קריירה במהלך לימודי התואר הראשון שלהם ואפשר לקחת את זה לכיוונים שונים כמו הנדסה תעשייה וניהול, הנדסת בניין, תוכנה ועוד.

תחום הניהול בהנדסה

ניהול הנדסי, צמח בשנים האחרונות והאוניברסיטאות נענות לצורך של התעשייה במהנדסים מוכווני ניהול על ידי פיתוח תוכניות ניהול הנדסיות ייעודיות. תואר ראשון בהנדסת מחשבים, ענף נוסף שממשיך להתפתח הוא ללא ספק תעשיית טכנולוגיית המידע, דאטה אנליסט ועוד.